символіка олександрівського району та населених пунктів


СИМВОЛІКА ОЛЕКСАНДРІВСЬКОГО РАЙОНУ

 ОПИС ГЕРБА

У верхньому зеленому полі зубчасто перетятого щита срібна голова оленя, в нижньому золотому полі - два сині, з червоними руків'ями донизу, серпи, повернуті лезами один до одного.

ОПИС ПРАПОРА

Прямокутне полотнище, зі співвідношеннями сторін 2:3, розділене вертикально на дві рівновеликі частини зеленого (від древка) та жовтого кольорів, у зеленій половині біла голова оленя.      

 ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

Щит перетятий на дві частини, бо територія району завжди перетиналася кордоном. Тут межує лісостеп зі степом, знаходилася межа найбільшого в Європі Дніпровського зледеніння, лежали кордони Київської Русі і Дикого Поля, Польщі і Кримського ханства, Польщі і Росії, Київщини та Херсонщини. Район сформовано з територій Олександрівського та Єлисаветградківського районів. 

Срібна голова оленя відображає назву району, що походить від назви адміністративного центру Олександрівки, яка у своєму гербі має фігуру оленя. Серпи, символи хліборобської праці, були зображені на гербі Олександрійського повіту, до якого колись належала південна частина району.

Щит увінчано короною, зубці якої утворені калиновими ягодами та листям. Щит прикрашений пшеничним колоссям, головками соняшнику, дубовим листям, які обвиває синя стрічка із золотим девізом ГУРТОМ ДО ЗАГАЛЬНОГО ДОБРА.

Усі елементи корони та декоративного оздоблення взяті з флори Олександрівщини і свідчать про багатство рослинного світу краю. У прапорі повторюється основний колір герба та голова оленя, що є головною фігурою герба.


СИМВОЛІКА СМТ ОЛЕКСАНДРІВКА

ОПИС ГЕРБА

У зеленому полі золотий олень, над ним срібна нитяна хвиляста балка.

ОПИС ПРАПОРА

Квадратне зелене полотнище, на якому стоїть жовтий олень, повернутий до древка, над ним біла хвиляста горизонтальна смуга; співвідношення ширин кольорових частин - 3:1:17 (зелена, біла, зелена).

ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

За народним переказом назва селища походить від імені першого поселенця Олександра. Це ім'я грецького походження і означає: мужній оборонець, захисник людей. Мужнього, благородного захисника символізує олень. Олені водяться поблизу Олександрівни. Олень — миролюбива тварина, що захищаючись, здатна вчинити опір будь-якому ворогові. Ця риса характеру притаманна і олександрівцям. Срібна нитяна балка означає річку Тясмин, що перетинає селище на півночі.

Зелений колір символізує надію, радість і достаток. Золото — справедливість, великодушність, багатство. На прапорі повторюються кольори та фігури герба.


СИМВОЛІКА СЕЛА ТРИЛІСИ

 ОПИС ГЕРБА

У зеленому полі золотий вилоподібний хрест, оточений трьома золотими дубовими листками.

ОПИС   ПРАПОРА

Зелене квадратне полотнище з жовтим вилоподібним хрестом раменами і трьома жовтими дубовими листками.

ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

Три золоті дубові листки у зеленому полі, розділеному натроє золотим вилоподібним хрестом, пояснюють назву села Триліси, яке було засноване в оточенні лісу з трьох сторін (три ліси).

Колористичне вирішення символізує багатство, щедрість рідної землі, волю, радість, надію. Символіка прапора відповідна гербовій, але більш лаконічна.


СИМВОЛІКА СЕЛА АНТОНІВКА

ОПИС ГЕРБА

У синьому полі золотий укорочений лапчастий хрест Святого Антонія розтинає золоту трипроменеву зірку на три промені.

ОПИС ПРАПОРА

Синє квадратне полотнище з жовтою гербовою емблемою.

ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

Хрест святого Антонія символізує небесного покровителя засновника села Антона Врублевського. Повага до святого Антонія відображається в гербі золотом — символом шани та синьою барвою — символом слави.

Розтин хрестом трипроменевої зірки утворює літеру А, що робить герб промовистим.

У прапорі використані відповідні гербовим кольори та гербова емблема.


СИМВОЛІКА СЕЛА БОВТИШКА

 ОПИС ГЕРБА

У червоному полі верхньої і середньої частини щита – срібний лебідь, що злітає, з золотими дзьобом і лапою. Під ним – срібна хвиляста нитяна балка. В нижній частині в синьому полі – срібна риба.

ОПИС ПРАПОРА

Червоне квадратне полотнище, в центрі якого білий лебідь, що злітає із золотим дзьобом і лапою.

ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

У селі Бовтишці був розташований маєток дворян Раєвських. На гербі власників села – зображення лебедя. Лебеді гніздяться або зупиняються під час перельотів на річці Бовтиші (Бовтишці), що протікає через село Бовтишку.

Срібна нитяна балка символізує річку Бовтиш (Бовтишку).

В селі займаються розведенням риби, тому зображення риби (коропа) потрапило на герб.


СИМВОЛІКА СЕЛА КРАСНОСІЛКА

 ОПИС ГЕРБА

У золотому полі коричневий вітряк. Зелена база з перехрещеними, вістрям угору шаблями закінчена срібною хвилястою  балкою.  

ОПИС ПРАПОРА

Квадратне полотнище із двома вертикальними смугами жовтого й червоного кольору. У верхній  частині жовтої половини прапора – коричневий вітряк.

ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

Герб села Красносілки увінчаний снопом жита-пшениці, перев’язаний тугим перевеслом, указує на те, що село займалося й займається хліборобською справою. На жовтому полі  – млин-вітряк, який нагадує про те, що село не тільки вирощувало хліб, а й займалося переробкою зерна на борошно. До революції (за документами, станом на 1 січня 1900 року) на території Красносілки  діяло 30 вітряних млинів.

На зеленому полі дві перехрещені шаблі означають, що село – козацького походження. У його західній частині в свій час знаходилось козацьке укріплення, яке в народі називають Замчищем. Звідси козаки робили сміливі напади на турків і татар. Місцезнаходження Замчища козаки і місцеві жителі тримали в суворій таємниці. Та знайшовся зрадник, який за золоту статуетку  „Козак на коні“ видав таємницю козацького укріплення. Після того вороги напали на Замчище і зруйнували його. Та поселення не зникло. Воно одержало в народі назву Ташлицька слобода, в якій продовжували жити люди, народжувати дітей, ростити хліб...

Зелене поле за його формою означає не тільки те, що млини ставили на підвищеній місцевості, а й символізує кургани невідомого походження, яких на сході й заході, за селом, знаходилось на менше п'яти. Уцілів один. Усі інші були розорані плугами, лиш помітні пагорби залишились на полях.

Срібна хвиляста балка символізує річку Сухий Ташлик, яка з півдня на північ розділяє село навпіл.

Застосовані в гербі кольори означають: жовтий – багатство, справедливість, великодушність; зелений – свободу, достаток та надію; срібний –  стихію води; червоний –  хоробрість, мужність і безстрашність.

На прапорі села у жовтому полі (від древка) застосована основна фігура герба – вітряк. Використано на прапорі й червоний колір – символ мужності не одного покоління жителів села.


СИМВОЛІКА СЕЛА БІРКИ

 ОПИС ГЕРБА

У золотому полі дев'ять зелених сосен у апданк (поєднання двох укорочених крокв) супроводжуються вгорі пурпуровим козацьким хрестом.

ОПИС ПРАПОРА

Жовте квадратне полотнище із зеленим апданком.

ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

Бірки в середині XVII ст. належали гетьману Богдану Хмельницькому, герб якого (апданк) покладений в основу символіки села. Компонування гербової емблеми із соснових дерев пояснює походження назви села, символізує дві його частини, що колись були окремими селами.

Золото в гербі підкреслює велич історичної постаті славетного власника Бірок, пурпурова барва — його верховенство в Україні, зелена — радість здійснених надій на державну незалежність.

Прапор у більш лаконічній формі репрезентує гербову ідею.


СИМВОЛІКА СЕЛА ЦВІТНЕ

 ОПИС ГЕРБА

У главі синього кольору - три геральдичні срібні троянди. У нижній, червоній частині - горщик срібного кольору.

 ОПИС ПРАПОРА

Квадратне полотнище третину якого, від древка, займають вертикально розташовані геральдичні троянди, а дві третини - червого кольору. 

ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

Горщик символізує той факт, що жителі села до недавнього часу займались гончарством. Три троянди відображають красу природи села і пояснюють його назву - Цвітне - квітучий край.

Червоний колір означає хоробрість, мужність і безстрашність, яку виявили жителі села з козацьких часів, синій - духовність та вірність, срібло є символом шляхетності, чистоти та бездоганності.


СИМВОЛІКА СЕЛА РОЗУМІВКА

ОПИС ГЕРБА

У скошеному зліва щиті у верхній частині золотій частині - Розумівський хрест, у нижній синій частині - срібний лебідь із золотим дзьобом. 

 ОПИС ПРАПОРА

Жовте квадратне полотнище з синім Розумівським хрестом в центрі.

 ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

Синій Розумівський хрест зображений на стіні Хрестовоздвиженській церкві – усипальні родини Раєвських. Лебідь був на гербі роду Раєвських, яким належала Розумівка.

Синій колір символізує  духовність та вірність, золото – багатство та велич, а срібло є символом шляхетності, чистоти та бездоганності.


СИМВОЛІКА СЕЛА КРАСНОСІЛЛЯ


Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Flag Counter