кімната-музей Л. М. Мацієвича

левко мацієвич

Лев (Левко) Макарович Мацієвич народився 13 січня 1877 року в містечку Олександрівці, загинув 7 жовтня 1910 року в Петербурзі, де й похований. Вітчизняний корабельний інженер і льотчик, капітан. Закінчив Харківський технологічний інститут (1901) і Миколаївську морську академію (1906). З 1908 року служив в Морському технічному комітеті, потім призначений у Відділ повітряного флоту. Приймав участь у спорудженні (в Севастополі) броненосця "Іоанн Златоуст". Займався питаннями теорії і практики авіації. Створив в 1909 році проект гідролітака. Автор першого в світі проекту авіаносця.  Розробив ряд проектів підводних човнів і протимінних загороджень. У 1910 році у Франції закінчив льотну школу А. Фармана, організував приймання літаків і двигунів, замовлених для Росії, вивчав організацію льотного навчання. В Росії був учасником багатьох успішних польотів, в т.ч. першого нічного (одночасно з М. Єфімовим). Підняв у повітря перших в Росії пасажирів. Загинув під час польоту при проведенні першого Всеросійського свята повітроплавання (перша жертва російської авіації).

Під час навчання в Харкові був активним членом студентської української громади. Один із засновників Революційної Української Партії (РУП). У Севастополі вів українську національно-політичну роботу серед робітників. В Петербурзі став активним членом петербурзької української громади. Протягом 1906—1910 рр. надавав значну матеріальну допомогу українському політичному рухові, зокрема партіям РУП, УCДРП; фінансував видання цих партій.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ ПРО ЛЕВКА МАЦІЄВИЧА

Панченко В.  Небо Левка Мацієвича: нарис /

В. Є. Панченко; упоряд. ілюстр. Білошапка В. В. - К.: Унів. вид-во ПУЛЬСАРИ, 2009. - 52 с., іл.

Левко Макарович Мацієвич - талановитий конструктор морських кораблів, авіатор та громадський діяч, який прожив коротке, але яскраве, насичене життя.

З ідеологічних мотивів ім'я Л. Мацієвича  замовчувалось, у тому числі й на його батьківщині, у містечку Олександрівка на Кіровоградщині. І цей нарис - одна з перших спроб повернути з історичного забуття ім'я славного сина України.

До видання включено копії документів з фондів Державного архіву Кіровоградської області, Державного архіву Харківської області, Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М.М. Коцюбинського, Олександрівсь-кого районного краєзнавчого музею та його філії - кімнати-музею Л.Мацієвича, музею історії Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут".

З книгою можна ознайомитись тут:

Небо Левка Мацієвича. Нарис. (читати онлайн).

Завантажити e-книгою:

Macievich_V_Panchenko.pdf (формат: PDF; 27, 6 МБ )

Macievich_V_Panchenko.epub (формат: EPUB; 17,5 МБ )

Niebo_Lievka_Matsyevicha_Panchenko.fb2 (формат: FictionBook 2; 6,06 МБ )

9 жовтня 2015 року в центрі селища Олександрівка урочисто відкрили пам'ятник Левку Макаровичу Мацієвичу. Він прожив всього тридцять три роки і загинув 105 років тому, 7 жовтня 1910 року, під час Першого всеросійського свята повітроплавання.

Дізнатись більше...

Кімната-музей Левка Мацієвича – філія Олександрівського районного краєзнавчого музею відкрита 2003 року в будинку, де народився піонер авіації, автор першого у світі проекту авіаносця, одного з перших у світі гідропланів, багатьох проектів підводних човнів, один із засновників першої в Наддніпрянській Україні політичної партії, перша жертва російської авіації. Друга черга кімнати-музею розчинила двері для відвідувачів у 2010 році.

У двох залах ви побачите численні фотографії і документи, що розповідають про багатогранне життя і діяльність сина неба і землі. У музеї зберігаються речі побуту того періоду, макет літака “Фарман-4”, на якому літав і загинув авіатор. Привернуть увагу оригінали особистих речей, фотографій і документів Л. М. Мацієвича і його рідних початку ХХ століття.

Відвідавши кімнату-музей Л. М. Мацієвича ви зможете відчути себе льотчиком, одягнувши шолом льотчика середини ХХ століття. Крім того тут  експонуються речі, що пов'язані з освоєнням космосу людиною. Серед них фотографії космонавтів і астронавтів з їх автографами, ручка американського астронавта, бортовий журнал космічного корабля «Союз», їжа космонавтів.

Український рейтинг TOP.TOPUA.NET