музей на Іv центрально-українському музейно-туристичному фестивалі


19 вересня 2015 року в Кіровограді на Козацькому острові річки Інгул, де розташований парк імені Олександра Пушкіна, відбувся ІV  Центрально-Український музейно-туристичний фестиваль. Він проводився з метою підвищення туристичного іміджу області, сприяння розвитку музейної справи та туризму, зміцнення міжрегіональних контактів між представниками туристичної сфери та з нагоди Дня туризму.

 

Учасником фестивалю був і Олександрівський район. Делегація краян на чолі з в. о. начальника відділу культури райдержадміністрації Антоніною Штим представила намет, де розмістилась інформація про туристичні принади району, зелені садиби, районний краєзнавчий музей. Поруч свою неповторну творчість представляли народні майстри декоративно-ужиткового мистецтва Сніжана Парієнко (виготовлення ляльок-мотанок) та Надія Галушка (вишивання) з села Підлісне.

Олександрівська експозиція зацікавила багатьох кіровоградців та гостей міста (в цей день Кіровоград відзначав ще й День міста). Побували у нас і представники обласної влади на чолі з заступником голови облдержадміністрації Сергієм Коваленком та директором департаменту культури, туризму та культурної спадщини облдержадміністрації Валентиною Животовською, які дали високу оцінку доробку олександрівців у сфері туризму та музейної справи.

 Олександрівський район на фестивалі був представлений у кількох конкурсних програмах.

У конкурсі краєзнавчого спрямування серед музеїв Кіровоградської області «Варто побачити, де живе пам'ять» змагалися музеї-юридичні особи та музеї, що працюють на громадських засадах, приватні музеї. Метою конкурсу було розкриття музейного потенціалу області. На цей конкурс   Олександрівський районний краєзнавчий музей представив виставку «Видатний українець Левко Мацієвич», присвячену 105-й річниці з дня його трагічної загибелі. Нагадаємо, що цього року за сприяння українського письменника Володимира Кобзаря (м. Київ) заклад поповнився оригіналами унікальних речей, документів і фотографій, що належали українському громадсько-політичному діячеві, конструктору, першому льотчику-українцю,  першій жертві вітчизняної авіації Левку Мацієвичу та його родичам і  зберігались у приватному зібранні нащадка роду Мацієвичів Юрія Сахна (м. Київ). Ці речі, фото і документи із зібрання Юрія Сахна, які ми показували, ще ніде не виставлялись. Речей Левка Мацієвича немає у жодному музеї України та Росії, окрім кімнати-музею Левка Мацієвича – філії Олександрівського районного краєзнавчого музею. А ще на виставці експонувались книги Володимира Панченка та Віктора Петракова, поштові листівки і конверти з портретами Левка Мацієвича, портрет льотчика – робота члена Національної спілки художників України, олександрівця Федора Лагна. Під час роботи виставки демонструвався документальний фільм студії «Укртелефільм» «Два крила Левка Мацієвича», наданий музею заслуженим журналістом України, віце-президентом телеканалу «Тоніс» Василем Бирзулом. Виставка стала переможцем конкурсу краєзнавчого спрямування серед музеїв Кіровоградської області «Варто побачити, де живе пам'ять». Музею вручено пам’ятний знак та сертифікат на виготовлення буклету «Кіровоградщина туристична. Кращі музейні заклади» тиражем у 1000 примірників.

 Метою конкурсу музейного конкурсу патріотичного спрямування «Звитяга та патріотизм: зв'язок поколінь» було формування активної громадянської позиції, особистої відповідальності і дієвості за долю та єдність країни, національно-патріотичне виховання дітей та молоді шляхом організації та проведення презентацій проектів, акцій та заходів, спрямованих на підтримку української ідентичності,  української армії, уславлення та вшанування подвигів воїнів, героїв – земляків – вихідців з відповідної території, тощо, які  б висвітлювали події ІІ Світової війни, Революції Гідності, гібридної війни на Сході України (2014-2015 рр.). На нього Олександрівський краєзнавчий музей представив фрагменти пересувних виставок «Олександрівщина у роки Другої світової війни», «Афганістан очима земляків», «Героям слава! Вони захищали Україну в АТО» та інсталяцію «Україна переможе!». При створенні інсталяції використані сітка, що сплетена олександрівцями для воїнів АТО, малюнки наших школярів для захисників Вітчизни, пакети з сушеними овочами та іншими інгредієнтами для приготування борщу і супу, що відправляються з нашого містечка на неоголошену війну. На пічці, встановленій на пеньку і виготовленій для бійців учнями Олександрівської філії Кіровоградського ліцею побутового обслуговування населення, варився чай з меліси й м'яти і його пахощі линули парком, привертаючи увагу гостей фестивалю. Всі ці предмети надали музею наші волонтери на чолі з Валентиною Гирич. Крім того експонувався фрагмент виставки з фотографіями і документами загиблих і живих учасників АТО. У цьому конкурсі Олександрівський районний краєзнавчий музей посів друге місце.

На конкурс презентацій подієвого туризму «Завітайте на гостини» відділ культури Олександрівської райдержадміністрації запропонував матеріали про Свято козацької слави у Бірках. Василем Білошапкою, Олександром Федоренком та Юрієм Скорцем створено відеофільм «Свято козацької слави у Бірках», який виборов третє місце у конкурсі.

На конкурс презентацій туристичних маршрутів «Мандрівка рідним краєм» Олександрівський район презентував новий туристичний маршрут «На пікнік у Бірки», що включає відвідання Олександрівки та Бірок і  розрахований на один день. У Кіровограді цю чудову поїздку вихідного дня туристам пропонує туристичне агентство «Форте-В». Тільки у 2015 році маршрут «У Бірки на пікнік» відвідало понад 500 туристів з обласного центру. Серед них працівники ПАТ «Червона Зірка», школярі, велика група дітей з обмеженими можливостями, їх батьки та волонтери. Туристичний маршрут був представлений у наметі на спеціальному стенді. Демонструвалась комп'ютерна презентація маршруту. Знайшлись люди, які записали контактні телефони турагенції, щоб побувати в наших краях. Були бажаючі й просто приїхати до нас рейсовим автобусом.

За активну участь у Центрально-Українському музейно-туристичному фестивалі відділ культури Олександрівської райдержадміністрації (в. о. начальника Антоніна Штим) нагороджений дипломом.

Словом, олександрівці на ІV Центрально-Українському музейно-туристичному фестивалі і себе показали, і повчились досвіду колег у галузі музейної справи і туризму.