ЖИВА ПАМ'ЯТЬ ПРО ПОЛЕГЛОГО ГЕРОЯ

Ще в 2013 році на електронну пошту Олександрівського районного краєзнавчого музею надійшов лист від члена ініціативної групи з написання «Книги пам'яті Красноярського краю. Афганістан (1979-1989)» Валентини Мойсеєвої. Вона попросила надати матеріали про уродженця села Стара Осота Івана Лісняка, який 19 жовтня 1983 року загинув в Афганістані.

У вересні 1982 року нашого земляка, який у той час працював газозварником на Богучарській ГЕС в Красноярському краї, призвали до лав Радянської Армії. У березні 1983 року його направили в Афганістан. Полк, де служив Іван Лісняк, розміщувався поблизу міста Шинданд у провінції Герат. Там він був учасником багатьох військових операцій, дослужився до звання молодшого сержанта. У той фатальний день їх автоколона рухалась на північ. На спуску перевалу Мералі розпочалась стрільба супротивника. Першим пострілом був поранений начальник колони, який сидів у кабіні поруч з нашим Іваном. Молодшому сержанту Лісняку під шквальним вогнем душманів вдалось утримати машину від падіння з обриву. Він встигнув витягнути з кабіни пораненого офіцера, але його настигла куля ворожого снайпера. За цей подвиг Іван Лісняк був нагороджений орденом Червоної Зірки.

Про все ще працівники районного краєзнавчого музею написали в Красноярськ. В 2014 році наданий матеріал, а також фотознімки ввійшли до книги «Пам'яті полеглих. Книга пам'яті Красноярського краю. Афганістан (1979-1989)», що побачила світ у крайовому центрі. В Олександрівський район Валентина Мойсеєва надіслала два примірника видання. Один потрапив у фонди музею, а інший був призначений для матері загиблого героя.

24 лютого 2016 року директор Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка разом з головою районної організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)  Анатолієм Кравченком і членом цієї ж організації Дмитром  Байбутліді завітали в Стару Осоту до матері Івана Лісняка Марії Федорівни Смілянської. Бойові побратими вручили матері героя продукти (крупи, олію, цукор). Василь Білошапка передав солдатській матері ту саму книгу, видану в Росії. Потім гості з Олександрівки відвідали могилу Івана Лісняка на сільському цвинтарі.

Варто зазначити, що цього року активісти громадської організації Анатолій Кравченко, Дмитро Байбутліді, Сергій Лаврусь, Віктор Коцуренко, Олександр Євтухов побували також в гостях багатьох матерів, сини яких полягли в Афганістані та інших країнах світу, підтримавши морально і продуктами, зібраними ними на засадах доброчинності. Не забули «афганці» й могили бойових побратимів, яким випала тяжка доля ввійти у вічність молодими.