біля розумівки відкрили ПАМ'ЯТНИК юрію горлісу-горському

29 квітня 2017 року ввійде в історію нашого краю, як день, коли в Україні з’явився другий пам'ятник українському письменнику і громадському і військовому діячеві, автору роману «Холодний Яр» Юрію Горліс-Горському. Перший пам'ятник встановили в Мельниках Чигиринського району на Черкащині в 2010 році, а от другий – у нас, на Кіровоградщині, біля села Розумівка Олександрівського району. І встановлений пам'ятник в історичному місці – в лісі, де поховані отаман Чорний Ворон (Микола Скляр) і 300 його козаків, які у жовтні 1920 року полягли за волю України у бою з багатотисячною армією будьонівців.  Цю трагедію теж описав у своєму романі «Холодний Яр» його автор. В 1942 році саме Юрій Горліс-Горський тут влаштував вшанування борців за незалежність України. Тож встановлення пам'ятника Юрію Горлісу-Горському поруч з могилою його бойових побратимів, створеного кропивницькі скульптори Віктором Френчком і Василем Ткаченком, виглядає цілком логічним. До речі, пам'ятник виготовлений у формі книги, яку прикрашають скульптурні зображення погруддя письменника і дубове листя. Виготовили монумент коштом Благодійного фонду Станіслава Березкіна «Добротвір» та фермера із села Розумівка Володимира Шепелюка.

До встановлення пам'ятника в пам'ятному місці проведено значну роботу з облаштування прилеглої території. Тут добре потрудились і лісівники (розчистили майданчик для автостоянки), і шляховики (прогрейдерували дорогу на одній з вулиць Розумівки та  під'їзд до лісу), жителі села Розумівка на чолі з сільським головою Миколою Христенком (виготовили фундамент пам'ятника, почистили колодязь, встановили туалет і щогли для прапорів біля пам’ятного місця), і волонтери з Кропивницького (разом з розумівцями вони прибирали територію, пофарбували хреста на могилі Чорного Ворона і його козаків).

На повороті на Розумівку з благословення обласної влади встановлено новий вказівний банер, який показує дорогу до села.

За кілька годин до відкриття пам'ятника в лісове урочище прибули працівники Олександрівського районного будинку культури і встановили мікрофони, підсилюючу та іншу апаратуру. Згодом приїхали олександрівські «надзвичайники», які привезли дизельний генератор для роботи озвучення.

Заздалегідь до місця події завітали й члени шкільного рою «Чорний Ворон» з Великої Виски, які займаються військово-спортивною грою «Джура» і є чемпіонами області та призерами всеукраїнських змагань на чолі з керівником Миколою Бердником. Вони будуть весь час на церемонії змінюватись у почесній варті біля пам’ятника, влаштують показовий виступ. А ще з Великої  Виски привезли яйця-писанки, пасочку, живі квіти у старовинному глиняному глечику і прикрасили ними могилу Чорного Ворона і його товаришів.

Прибули на місце церемонії й розумівці, серед яких був отаман сотні «Чорний Ворон» Буго-Гардівської  паланки Українського козацтва Михайло Мачак та його козаки.

Інших гостей теж було чимало: з Києва і Київщини, Кропивницького, Рівного, Олександрівки та багатьох інших місць України. Навіть американець українського походження Віктор Нерода спеціально прилетів із США, надавши заходу міжнародну значимість.

Повагу до борців за волю України виявили й керівники Кіровоградської області та Олександрівського району.  Учасниками урочистостей стали голова обласної ради Олександр Чорноіваненко, перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко, заступник голови обласної ради Ігор Степура, голова районної ради Григорій Гончаренко, голова райдержадміністрації Ольга Борота та перший заступник голови райдержадміністрації Анатолій Каражбей.

 Захід розпочався з виступу столичного кобзаря Тараса Силенка, який виконав пісню на слова Тараса Шевченка «За байраком байрак…». Актор академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М. Л. Кропивницького Євген Скрипник прочитав уривок з роману Ю. Горліса-Горського «Холодний Яр», де йде мова про загибель Чорного Ворона і його козаків. Потім всі присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять українських героїв.

До присутніх звернувся президент історичного клубу «Холодний Яр», письменник і громадський діяч Роман Коваль, який чимало зробив для вивчення подій Української революції 1917-1921 років і вшанування героїв Холодного Яру.

Чин освячення Державного прапора України і прапора Холодного Яру здійснив єпископ Кропивницький і Голованівський, керуючий Кірововоградською єпархією Української православної церкви Київського патріархату владика Марко. А прапори підняли на щоглах сучасні борці за незалежність України – воїни АТО.

На урочистостях виступили ініціатор встановлення пам'ятника Ю. Горлісу-Горському, заслужений працівник культури України, почесний краєзнавець України Іван Петренко, Розумівський сільський голова Микола Христенко. Вони ж і зняли покривало з пам'ятника співцеві Холодного Яру.

До присутніх також звернулись голова обласної ради Олександр Чорноіваненко, перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко, голова ОУН Богдан Червак, керівник обласної організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Ігор Степура. Кропивницький актор, заслужений артист України Олександр Ярошенко прочитав поезію Тараса Шевченка про Холодний Яр.

Владика Марко освятив пам'ятник Ю. Горлісу-Горському та провів панахиду на честь загиблих захисників України всіх часів.

Звісно, звучали Державний гімн України і духовний гімн України «Боже великий, єдиний…». Всі, хто побажав, змогли придбати книги історичного клубу «Холодний Яр».

Душею урочистостей був їх ведучий кропивницький громадський діяч, кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко, який доклав чимало зусиль для встановлення пам’ятника співцеві Холодного Яру. А у чистому голубому небі за дійством спостерігали вóрони з Розумівського лісу. Неначе то були душі полеглих у вирі боротьби українських воїнів.

 

З Розумівки більша частина гостей попрямувала у Холодний Яр, де продовжилось вшанування українських героїв. Частина жителів Кропивницького завітала до Народного музею історії села Розумівка, де ознайомилась з новою експозицією про холодноярців та виставкою Олександрівського районного краєзнавчого музею «Олександрівщина у вирі Української революції 1917-1921 років». Гідом для них були директор місцевого музею Анна Зубко та директор Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка. Потім музей ще відвідали кілька груп туристів з Дніпра і Кропивницького.